Trzy lata po zabójstwie b. prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza nagrodę jego imienia przyznano Henriette Reker, burmistrz Kolonii (Niemcy) – poinformował w piątek Europejski Komitet Regionów. Laureata nagrody ogłoszono po raz pierwszy.
Wyróżnienie zostało przyznane wspólnie przez miasto Gdańsk, Międzynarodową Sieć Miast Schronienia (ICORN) oraz Europejski Komitet Regionów. „Nagroda propaguje spuściznę Pawła Adamowicza w obronie demokracji na szczeblu lokalnym oraz stanowi hołd i uznanie dla wszystkich osób, które odważnie i uczciwie stawiają czoła nietolerancji, radykalizacji, mowie nienawiści, uciskowi i ksenofobii” – podkreślono w komunikacie Komitetu Regionów.
Henriette Reker jest pierwszą kobietą pełniąca funkcję burmistrza Kolonii. Została uhonorowana za „odwagę i determinację, którymi wykazała się w ciągu ostatnich 20 lat w promowaniu różnorodności, solidarności i integracji jako nieodłącznej części tożsamości Kolonii”. W 2015 r. burmistrz została zaatakowana nożem w reakcji na jej zaangażowanie na rzecz wspierania społeczności migrantów i ich integracji. „Ten akt przemocy nie zniechęcił jej do dalszego podtrzymywania bliskich jej wartości w życiu publicznym oraz w ramach prowadzonych przez nią polityk i projektów” – wskazali organizatorzy nagrody.
Reker cytowana w komunikacie Komitetu Regionów podkreśliła, że jest dumna z tej szczególnej nagrody.
„Wszystkie kwestie, których ta nagroda dotyczy, wszystkie wspomniane wartości są mi szczególnie bliskie. Przemoc nigdy nie była i nigdy nie będzie rozwiązaniem. Może być tylko pierwszym krokiem w złym kierunku. Dlatego musimy bronić pokoju, otwartego dialogu i jedności” – oznajmiła.
Przewodniczący Europejskiego Komitetu Regionów i gubernator regionu Macedonia Środkowa Apostolos Cicikostas zaznaczył, że Paweł Adamowicz dał wyraźny przykład tego, w jaki sposób politycy na wszystkich szczeblach muszą bronić „naszych wspólnych wartości europejskich”.
„Jego dziedzictwo stanowi punkt odniesienia dla burmistrzów i przywódców regionalnych zaangażowanych w walkę z nietolerancją. Nagroda jest hołdem dla zaangażowania Pawła Adamowicza na rzecz jego społeczności lokalnej oraz uwidacznia i nagradza liderki i liderów demokracji i osoby broniące naszych wspólnych wartości” – ocenił szef Komitetu Regionów.
Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz zwróciła uwagę, że ustanowienie Nagrody im. Pawła Adamowicza jest hołdem i uznaniem dla ludzi odważnych i sprawiedliwych w przeciwdziałaniu nietolerancji, radykalizacji, mowie nienawiści, terrorowi i ksenofobii.
„Dla tych, którzy w swoich środowiskach promują równe szanse, włączenie społeczne i podstawowe prawa człowieka. Dla tych, którzy czerpią inspirację ze spuścizny Pawła Adamowicza i ją rozwijają. Henriette Reker, burmistrz Kolonii, jest właśnie taką odważną i prawą osobą. Dziś zostaje wybrana pierwszą laureatką Nagrody noszącej imię Pawła Adamowicza. Mamy nadzieję, że będzie pielęgnować te uniwersalne wartości, za które życie oddał Paweł Adamowicz” – podkreśliła Dulkiewicz.
Uroczystość wręczenia Nagrody im. Pawła Adamowicza odbędzie się 27 stycznia podczas sesji plenarnej Europejskiego Komitetu Regionów w Brukseli.
Międzynarodowa Sieć Miast Schronienia (ICORN), będąca jednym z inicjatorów Nagrody im. Pawła Adamowicza, jest międzynarodową organizacją skupiającą 75 miast i regionów w Europie i poza nią, która oferuje bezpieczne schronienie prześladowanym pisarzom i artystom, propaguje wolność słowa, broni wartości demokratycznych i działa na rzecz międzynarodowej solidarności. Ponad 250 pisarzy i artystów otrzymało możliwość pobytu w mieście należącym do sieci ICORN. Paweł Adamowicz włączył Gdańsk do sieci ICORN w 2017 r.
Z kolei Europejski Komitet Regionów jest zgromadzeniem przedstawicieli samorządów regionalnych i lokalnych UE ze wszystkich 27 państw członkowskich. Został utworzony w 1994 r. w następstwie podpisania traktatu z Maastricht, a jego misją jest włączenie samorządów regionalnych i lokalnych w proces decyzyjny UE. Paweł Adamowicz był aktywnym członkiem Komitetu; angażował się m.in. w inicjatywy związane z budową społeczeństwa obywatelskiego. Znany był też z działalności na rzecz integracji imigrantów oraz działalności na rzecz praw mniejszości seksualnych.
W 2019 r. Komitet Regionów upamiętnił zmarłego tragicznie prezydenta Gdańska nazywając jego imieniem część budynku przy ulicy Belliard 99-101 w dzielnicy europejskiej w Brukseli, gdzie mieści się siedziba KR.
Paweł Adamowicz został ugodzony nożem 13 stycznia 2019 r. podczas gdańskiego finału WOŚP przez 27-letniego Stefana W. Prezydent Gdańska trafił do szpitala z ciężkimi obrażeniami, w wyniku których zmarł następnego dnia. Miał 53 lata.
Źródło informacji: PAP MediaRoom